Depresja – czy pomoc lekarza jest niezbędna?

Kiedy ktoś choruje, wizyta u lekarza jest czymś absolutnie normalnym, często wręcz niezbędnym. Nikt nie ocenia osoby, która uskarża się na ból brzucha czy skręconą kostkę. Dlaczego więc leczenie depresji wciąż jest tematem tabu? W dzisiejszych czasach wiele czynników sprzyja rozwojowi chorób psychicznych. To między innymi szybkie tempo życia, przewlekły stres czy presja w pracy. Właśnie dlatego należy znormalizować wizyty u psychiatry jako przejaw troski o swoje zdrowie. Zacznijmy od opowiedzenia o objawach depresji i sposobach jej leczenia.

Depresja – jak ją leczyć?

Depresja często wiąże się z różnymi objawami, które nie dla każdego są typowe. Najbardziej powszechnym symptomem jest przygnębienie. Nie chodzi tu o smutek spowodowany jakimś przykrym wydarzeniem, ale o przewlekłe przygnębienie, które nie ma konkretnej przyczyny. Co więcej, nie zawsze musi być ono widoczne. Niektóre osoby cierpiące na depresję funkcjonują normalnie, chodzą do pracy i wykonują wszystkie obowiązki bez zarzutu. Jednak wewnątrz cierpią, a niemożność przyznania się do tego sprawia, że emocje się w nich nawarstwiają, co może prowadzić do myśli samobójczych. Pamiętajmy – to, w jaki sposób ktoś przechodzi depresję nie podlega naszej ocenie. Tylko psychiatra może stawiać diagnozę i wdrażać leczenie. To on decyduje, czy pacjent wymaga wdrożenia farmakoterapii.

Depresja – lekarz i jego rola

Niektórzy są zdania, że ,,wszystko siedzi w głowie” i wystarczy ,,myśleć pozytywnie” lub ,,wziąć się w garść”, by uporać się z depresją. Takie podejście jest bardzo szkodliwe. Chorzy na depresję potrzebują lekarza, który pomoże im odzyskać zdrowie. Symptomy takie jak te opisane tutaj https://psychiatrzy.pl/depresja/ często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Trudno poradzić sobie z nimi samodzielnie. Przyda się konsultacja psychiatryczna, a może nawet wdrożenie odpowiednich leków czy psychoterapii. Oczywiście wsparcie bliskich także jest w cenie. Mogą oni na przykład zmotywować pacjenta do podjęcia leczenia czy regularnie zawozić go na wizyty.