Whisky – kilka faktów, o których (być może) nie miałeś pojęcia

Whisky jest jednym z ulubionych trunków Polaków. To najpopularniejszy alkohol, zaraz obok wódki, piwa oraz wina. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na jego temat, przeczytaj poniższy artykuł!

Whisky czy whiskey – który zapis jest poprawny?

W internecie możemy spotkać się z dwoma zapisami: whisky oraz whiskey. Który z nich jest poprawny? Odpowiedź może zaskoczyć! Zarówno whisky, jak i whiskey jest poprawną formą, jednak odnosi się do innego rodzaju trunku. Nazwa whiskey dotyczy alkoholu z Irlandii oraz USA, zaś whisky – ze Szkocji, Japonii i Kanady. Tak więc o szkockiej powiemy whisky, zaś o bourbonie whiskey.

Jak powinno się pić whisky?

Whisky stosunkowo często pojawia się w filmach i serialach. Zazwyczaj jest podawane w szerokich szklankach z grubym dnem. Ich zadaniem jest dbanie o odpowiednią temperaturę trunku, tak by nie nagrzewał się od podłoża. Oryginalnie bowiem nie dodawało się lodu do whisky. Teraz alkohol ten spożywany jest na różne sposoby – z colą, wodą lub bez dodatków. Jeśli chcemy wyczuć bukiet aromatów whisky, lepiej sięgnąć po samą whisky. A co w przypadku, gdy dla kogoś smak jest zbyt intensywny? Wtedy pozostaje rozcieńczenie trunku z wodą.

Wytrawni smakosze piją whisky jeszcze inaczej – z tulipanowych kieliszków. Taka budowa naczynia pozwala im wyczuć wszystkie aromaty zamknięte w alkoholu.

Od czego zależy cena whisky?

Choć ceny whisky są bardzo zróżnicowane, alkohol ten raczej uznawany jest za luksusowy. Dobre whisky możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych, ale wciąż jest to więcej niż za wódkę. Co ciekawe, nie ma górnej granicy cenowej. Rozpiętość cen możesz sprawdzić na przykład tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/49-whisky. Kolekcjonerzy licytują butelki legendarnych whisky za kilka milionów dolarów. My możemy sięgnąć po tańsze alternatywy. Co wpływa na taką różnorodność cen? Głównie wiek. Leżakowanie whisky wpływa na jej smak. Czym dłużej trwa, tym trunek jest szlachetniejszy. Dużo zależy też od drewna, w którym dojrzewa. Na koszt butelki whisky wpływa też jej wygląd, a także rodzaj.