Przekładnia ślimakowa – zastanawiasz się jak wygląda i gdzie pracuje? Sprawdzamy!

W szeroko rozumianym przemyśle spotyka się wiele rozwiązań. Jedne są nowe, a inne wykorzystywane już od lat, ewentualnie po jakichś ulepszeniach. Do tych często montowanych niewątpliwie zaliczyć należy przekładnie ślimakowe. Dlaczego są one popularne i jak wygląda ich budowa? A także gdzie najlepiej kupić taką przekładnię? O tym przeczytacie poniżej.

Przekładnia ślimakowa – co kryje w środku?

W przypadku tej przekładni zębatej mówimy o osiach prostopadłych dwóch elementów. Tymi są: wirnik śrubowy i koło wklęsłe z zębami śrubowymi. Inaczej nazywane te elementy są odpowiednio ślimakiem i ślimacznicą. Osie te są umieszczone po przeciwnych stronach. W tym miejscu trzeba jednak napisać, że współpracują ze sobą, a sam mechanizm jest samohamowny, co w niektórych przypadkach działa na korzyść, a w innych przeciwnie. Dlatego zawsze należy mieć to na uwadze, gdy chce się zamontować przekładnię ślimakową w swojej aplikacji. Tak samo jak fakt, że przenoszenie mocy w przekładni ślimakowej odbywa się z istotnym udziałem tarcia.

Przekładnia ślimakowa – jakie ma zastosowanie i gdzie można ją kupić?

Wiemy już jak wygląda budowa przekładni ślimakowej, pora więc na ustalenie gdzie można ją zamontować. Samo stwierdzenie, że jest ona wykorzystywana na szeroką skalę w przemyśle nie jest tu bowiem zbyt precyzyjne. Trzeba tu wspomnieć, że przekładnie tego typu nie występują tylko w jednym rozmiarze. Dlatego też można je wstawić tak do motoreduktora, silnika, jak i do napędu, czy całego zespołu napędowego. Musi to jednak zostać poprzedzone odpowiednimi obliczeniami. Trzeba ustalić jakie będą przełożenia i jakie ogólne wymagania ma dana aplikacja. To nie zawsze jest proste, więc dobrze jest skorzystać z pomocy. Specjalistów można spotkać między innymi w sklepie https://motovario.com.pl/. Tam gdzie uzyskujemy informację najlepiej jest dokonać zakupu. Wpływ ma to chociażby fakt, że ewentualny serwis zamontowanych elementów również jest wówczas znacznie łatwiejszy do uzyskania. Tak samo jak ustalenie usterki.